ישראל

טיפול בפרעושים

פרעושים היא בעיה נפוצה בכלבים וחתולים.
בהרבה מן המקרים, למרות הטיפול המסור מצד הבעלים, עדיין ניתן לראות פרעושים.
הרבה מאשימים את המוצרים השונים הקיימים בשוק (מה שעשוי להיות נכון) אך מניסיוננו, הבעיה העיקרית היא הטעויות שבעלים עושים במודע או שלא במודע בטיפול נגד פרעושים.
להלן 5 טעויות נפוצות בטיפול נגד פרעושים:

 1. רשמו ביומנים!
  וודאו מה התדירות בה יש להשתמש במוצר שהומלץ לכם על ידי הוטרינר- אמפולות או כדורים מסוימים יעילים אם ניתנים אחת לחודש, ואחרים יעילים אם ניתנים בתדירות נמוכה יותר. איחור בטיפול גורם ל"חלון הזדמנויות" עבור הפרעוש למצוץ דם ולהטיל ביצים שבבוא העת יבקעו מהן פרעושים נוספים. וטרינרים רבים מתזכרים את הלקוחות שלהם בהודעת טקסט או מייל על מועד הטיפול הקרב, ובאותה מידה כל אפליקציית תזכורות יכולה לעשות את העבודה.

 2. אל תקפחו אף בעל חיים
  וודאו שכל החיות בבית מטופלות (חתולים וכלבים). תנאי הכרחי להתרבות הפרעוש הוא מציצת דם. מספיק בעל חיים אחד שאינו מטופל על מנת שהפרעושים יוכלו למצוץ ממנו דם ולהמשיך את השושלת.

 3. מים מים בששון
  הכלב עבר אמבטיה? נכנס לים? קיימת סבירות גבוהה שחלק מהאמפולה נשטף במים (סעיף זה לא רלוונטי למי שמשתמש בכדורים). בשימוש במרבית האמפולות ההמלצה היא לשים את האמפולה לפחות יומיים לאחר החפיפה, ולא לחפוף שוב עד יומיים לפני הטיפול באמפולה הבאה.

 4. שיקלו את הכלב שלכם!
  האם המוצר שבחרתם מתאים למשקל בעל החיים? אנו ממליצים לשקול את בעל החיים ולרכוש מוצר שמתאים למשקל גופו. ובאותו עניין- אל תתפתו לחלק מוצר אשר יעיל לבעל חיים גדול למספר בעלי חיים קטנים מאחר והחומר הפעיל לא בהכרח מחולק באופן אחיד בתוך המוצר (נכון גם לאמפולות וגם לכדורים).

 5. נקיון והדברה
  הקפידו לנקות את סביבת בעל החיים. לשאוב שטיחים, לכבס מצעים בהם יכולים להסתתר ביצים של פרעושים אשר בבוא העת יבקעו ויהוו מטרד. בנגיעות גבוהה התייעצו עם מדביר מוסמך לגבי הדברה סביבתית אך בטוחה לבעל החיים.

לסיכום, פרעושים היא בעיה נפוצה ועלולה לגרום לגרוד עז. עם זאת, אם הבעיה אינה נפתרת, גשו לוטרינר לצורך איבחון מסודר שכן קיימים גורמים נוספים לגרוד מעבר לנגיעות בפרעושים.

נכתב על ידי ד"ר יואב דמארי וד"ר אלעד פרי אשר סיימו התמחות לדרמטולוגיה וטרינרית.