ישראל

עתיד הטיפול הוטרינרי

2018 נאומו של מנכ"ל זאטיס העולמית, חואן רמון אלייקס, בקונגרס הוטרינרי העולמי בברצלונה

כמנכ"ל זואטיס אני רוחש כבוד רב לוטרינרים ולתרומתם לחברה ולטיפול בבעלי החיים - המשמשים לנו כחיות מחמד או למאכל. כל עובדי זואטיס שותפים למחויבותנו לבריאות החי, לכן היה לי לכבוד כאשר התבקשתי על ידי איגוד הוטרינרים העולמי לשאת את הנאום המרכזי בפני יותר מ-500 אנשי מקצוע בתחום הוטרינריה החודש בברצלונה. זו הייתה הזדמנות מצוינת לדון בכוחות המעצבים את עתיד בריאות החי, וחשוב מכך, כיצד יתפתח הטיפול הוטרינרי כדי לתת מענה לבעיות הבריאות הבוערות ביותר של בעלי החיים בעולם.
אני סבור כי מכאן ואילך הוטרינר ימלא תפקיד חשוב אף יותר, לנוכח הביקוש הגובר לחלבון הנובע מהגידול באוכלוסיית העולם, המעמד הבינוני הגדל ורצונו בחיות מחמד ובתזונה עשירה בחלבונים מהחי, הקונסולידציה בייצור המזון שמטרתה לתמוך במרכזים עירוניים גדולים והצורך בנהלי טיפול טובים יותר כדי להבטיח אספקת מזון בטוחה במחיר שווה לכל נפש. המשמעות היא שתלותנו בבעלי החיים תהיה גדולה יותר מאי פעם.
ישנן מגמות רבות המשפיעות כיצד וטרינרים - ושותפים כגון זואטיס - יעזרו לגדל ולטפל בבעלי חיים בריאים כדי לענות על דרישות אלו בעתיד. מגמות אלו כוללות:

  • האיום המתפתח של מחלות חדשות המסכנות את בריאות חיות המשק ואת היכולת לייצר יותר חלבונים לנוכח שינויי האקלים ומשאבי הטבע המוגבלים.

  • השפעתם ההולכת וגדלה של הצרכנים - שיש בידם יותר ידע והם מחוברים יותר מאי פעם - כאשר מדובר בייצור מזון ובריאות חיות המחמד שלהם ורווחתן.

  • חידושים בתחום הכלים הדיגיטליים וניתוח הנתונים הופכים חשובים יותר ויותר עבור וטרינרים ומסייעים להבטיח טיפול מדויק וממוקד, טיפול מותאם אישית וקשר הדוק יותר עם הלקוחות.

אני סמוך ובטוח כי על ידי אימוץ מגמות, טכנולוגיות וחידושים רבים מעין אלו הוטרינרים יישארו במוקד בריאות החי עוד שנים רבות, ואני רואה ארבעה סוגים של הזדמנויות:
ראשית, על הוטרינרים לנקוט גישה משולבת יותר בטיפול. אנו בזואטיס משקיעים בחדשנות בכל היבטי הטיפול בבעלי החיים - מחיזוי ומניעה ועד איתור וטיפול - ועובדים עם וטרינרים כדי לעזור להם להרחיב את הכלים העומדים לרשותם מעבר לתרופות המסורתיות, כדי שיכללו גם את הדרכים שבהן גנטיקה, דיאגנוסטיקה, חדשנות דיגיטלית וניתוח נתונים יכולות לשפר את בריאות החי. שימוש בכלים טובים לחיזוי ולמניעה, ובראשם חיסונים ובדיקות גנטיות, ולאחריהם כלים אבחנתיים ודיגיטליים לניטור בריאות בעל החיים יכול לסייע לוטרינרים לצמצם את השימוש באנטיביוטיקה - בין אם בבקר או בכלבים - ולהבטיח טיפול ממוקד שניתן בזמן בחלק האחרון של מחזור הטיפול.
שנית, הווטרינרים יכולים גם לחולל מהפכה במרפאותיהם - ולהגדיל את תנועת הלקוחות - באמצעות ביג דאטה ודיגיטליזציה. יישומים דיגיטליים בתחום רווחת חיות המחמד מחברים את בעליהם למרפאה הוטרינרית המקומית ומתעדים כמעט כל היבט בחיי חיית המחמד. הם מאפשרים לוטרינרים להבטיח את הייעוץ והטיפול המקצועיים ביותר. אני גם שואב השראה ממספר מרפאות וטרינריות העושות כיום שימוש בערוצי מדיה חברתית כדי להפגין נוכחות ולהישאר רלבנטיים לדור החדש של בעלי חיות המחמד. חשוב שהוטרינרים ייקחו חלק פעיל ויוזם ב"אינטרנט של הדברים" כדי לשמור על השפעתם בבריאות החי - ולהימנע משחקנים חיצוניים אחרים שיחליפו אותם - לא רק כמי שרושמים מרשמים לתרופות, אלא גם מספקים מוצרים ומעניקים שירותים וייעוץ ללקוחות.
שלישית, ניתן להרחיב את הגישה העולמית שלנו לטכנולוגיה באמצעות מודלים עסקיים וכלכליים בני קיימא. דרך אחת להשיג זאת היא באמצעות שיתופי פעולה נרחבים. לדוגמה, בשווקים מסוימים באפריקה - שבה נמצאות כמה מאוכלוסיות בעלי החיים הגדולות בעולם - אנו רושמים התקדמות מצוינת בביסוס גישה לשירותים וטרינריים, דיאגנוסטיקה, חיסונים ומוצרי בריאות חי אחרים באמצעות שיתוף פעולה עם קרן ביל ומלינדה גייטס. מיזמים כגון אלו משפרים את שיעורי המדיקליזציה, מפחיתים שכיחות מחלות ומחזקים את המומחיות הוטרינרית המקומית באזורים שבהם הם אינם קיימים כיום. מיזמים אלו יכולים לשפר לאין ערוך את פרנסתם של החקלאים המקומיים.
לסיום, אני מעודד מהמאמצים להעלות את קרנו של מקצוע הוטרינריה - על ידי שיתוף פעולה עם אנשי מקצוע ואקדמיה להעלות את הסטנדרטים של לימודי הוטרינריה, להפוך את הטיפול למודרני יותר, ולהעניק גישה רחבה ושווה לכל נפש יותר לטיפול הוטרינרי.
הבטחת הטיפול הוטרינרי הטוב ביותר לבריאות החי היא משימה נעלה. עבור וטרינרים רבים, זה הרבה יותר ממקצוע...זוהי תשוקה שלה הקדישו את חייהם. אני גאה במה שאנו בזואטיס עושים בשותפות עם וטרינרים כדי להביא ערך טוב יותר לחברה - באמצעות תרופות, טכנולוגיות ותובנות חדשות שיכולות לשפר את בריאותם ורווחתם של בעלי החיים, לשפר את הקיימות של חקלאות החי, לקדם את מקצוע הוטרינריה ולשפר את רמת הטיפול הוטרינרי ברחבי העולם.